روش‌های پژوهش برای تاریخ

این کتاب برگرفته از کارگاهی در زمینه روش تحقیق در تاریخ  است که تحت ‌حمایت «مرکز فرهنگی شهری» در دانشگاه ناتینگهام برگزار و سپس توسط سایمون گان و لوسی فر در پنج فصل تدوین شد. موضوع این کتاب روش‌های تحقیق برای رشته تاریخ است. منظور از روش‌ها، ابزارها و تکنیک‌های مناسب همراه با «روش‌شناسی» است که پشتیبان ابزارها و تکنیک‌هاست و کاربرد آن‌ها را توجیه می‌کنند. هدف اصلی این کتاب، افزایش توجه به روش‌ها و تاریخ‌نگاری و کمک به گسترش مبحث روش‌ها، به‌ویژه در زمینه‌های علوم‌انسانی مانند تاریخ فرهنگی و سیاسی است. به‌طور خاص اثر حاضر درصدد است تا دانش روش‌شناسی را در میان مورخان، از جمله دانشجویان کارشناسی‌ارشد و دکتری تاریخ تقویت کند. این کتاب به پنج بخش تقسیم شده‌است: بخش نخست مربوط به آن چیزی است که «ملزومات» تحقیقات تاریخی در نظر گرفته شده است؛ نظیر آرشیو، تحلیل‌دیداری، فرهنگ مادی و مکان. بخش دوم، روش تحقیق دربارۀ افراد و گروه‌ها، زندگی‌نامه جمعی و داستان زندگی را معرفی می‌کند. بخش‌سوم تکنیک‌های مبتنی بر رایانه را برای تحقیقات تاریخی خاص و ارزش آن‌ها را برای مطالعه موضوعات در تاریخ فرهنگی و سیاسی نشان می‌دهد. در بخش چهارم توجه بر روش‌هایی معطوف است  که از طریق آن مورخان می‌توانند معانی تولید‌شده توسط افراد و وقایع گذشته را بررسی کنند. در این بخش زبان شایع‌ترین عامل ساخت سیستم است. بخش‌نهایی، یعنی بخش پنجم، مربوط به گسترش دامنه روش‌شناسی است.

درباره نویسنده

سایمون گان

سایمون گان

سایمون گان (Simon Gunn) استاد تاریخ در دانشگاه لیسستر انگلیس است و سال‌ها درگیر مطالعه و پژوهش در حوزه روش تحقیق در تاریخ بوده است. آثارش عبارتند از

روش‌های پژوهش برای تاریخ (2016) دانشگاه ادینبورگ (همراه با لوسی فر)
خصوصیات مدرنیته لیبرال در امپراطوری بریتانیا (2010) دانشگاه کالیفرنیا
تاریخ و نظریه فرهنگی (2006) لانگمن
فرهنگ عامه در طبقه متوسط دوره ویکتوریا (2000) ام.یو.پی

او همچنین عضو هیئت تحریریه مجله «تاریخ شهری» (دانشگاه کمبریج) و همراه با جیمز ورنن کتاب خصوصیات مدرنیته لیبرال در امپراطوری بریتانیا را نوشته است.

فاطمه رستمی

فاطمه رستمی

خانم دکتر فاطمه رستمی در سال ۱۳۵۹ در بابل به دنیا آمد. وی پس از پایان تحصیلات متوسطه در سال ۱۳۸۱ در مقطع لیسانس رشته تاریخ از دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شد و‌ در سال ۱۳۸۲ تحصیلات تکمیلی خود را در رشته تاریخ ایران اسلامی دانشگاه الزهرا گذراند. همان سال به عنوان دانشجوی نمونه انتخاب گردید. در سال ۱۳۸۶ در دانشگاه الزهرا در مقطع دکتری گرایش تاریخ میانه ایران را انتخاب کرد و در سال‌های پایانی به تدریس در همان دانشگاه پرداخت. وی پس از اتمام تحصیل، در گروه تاریخ دانشگاه سیستان و بلوچستان مشغول به کار شد و هم اکنون عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه سیستان و‌ بلوچستان است. تخصص اصلی دکتر رستمی تاریخ میانه ایران و‌ مقاطع تاریخی دوره مغول و تیموری است. وی علاوه بر این کتاب پژوهش‌هایی در زمینه خاطرات‌نویسی در مرکز اسناد انقلاب اسلامی و طرحی تحت‌عنوان «دعاوی ملکی زنان» در مرکز پژوهشی قوه قضاییه دارد. مقالات متعددی نیز در خصوص مباحث بینارشته‌ای تاریخ و نظریات‌گفتمانی از وی به رشته تحریر در آمده‌است. از جمله مقالات وی در نشریات علمی‌پژوهشی می‌توان به مقاله «بررسی و تحلیل گفتمان امارت‌محور در ظفرنامه شرف‌الدین علی یزدی»، «بررسی فراز و فرودهای ترخانی و ترخانیان در دوره تیموری»، « بررسی نظم و امنیت اجتماعی در دوره تیموریان با تاکید بر تزوکات تیموری» و «نقش امرای اویراتی در مناسبات سیاسی ایلخانان» اشاره کرد. پژوهش‌های او از آن حیث که با رویکردی گفتمانی به مباحث‌تاریخی نگریسته در خور توجه است.

لوسی فِر

لوسی فِر

لوسی فِر (Lucy Faire) استاد تاریخ در دانشگاه لیسستر در انگلیس است و تخصص او تاریخ خانه و اوقات فراغت است.

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “روش‌های پژوهش برای تاریخ”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *